1. Všechna hebrejská písmena jsou souhlásky. Vokály se v hebrejštině označují pomocí speciálních znaků zvaných Nekudot (doslova "tečky"). Tyto samohlásky (vokály) "oživují" písmena a jejich vztah k písmenům je analogický vztahu mezi Ruach a Nefeš. Tak, jako Ruach (duch) oživuje Nefeš (duši), samohlásky oživují souhlásky, umožňují jejich výslovnost a dávají jim plný význam.

Nekudot

Existuje devět odlišných Nekudot, které lze přiřadit k prvním devíti sfirot na stromu života. Desátá sfira Malchut zůstává bez zvuku, jelikož sama o sobě není zdrojem vlastního druhu duchovní energie, nýbrž tuto energii přebírá od ostatních sfirot. Uvedené schéma nahoře ilustruje přiřazení Nekudot k jednotlivým sfirot. Spojení souhlásek s vokály je první a nejdůležitější operací, kterou můžeme provést, jelikož tím dodáváme písmenům pohyb a dynamiku.

2. Každá ze sfirot je spojena s příslušnými božskými jmény. Existují základní jména (šmot) a doplňková pojmenování (kinuim), jejichž počet může být nekonečný.

Tato jména symbolizují řídící principy a většinou se vztahují ke světu Acilut. Ve světě Brija jsou s každou ze sfirot spojeni vyšší andělé, ve světě Jecira skupiny nižších andělů a ve světě Asija se jedná o planety a další kosmické faktory. Základní božská jména pro každou ze sfirot jsou uvedena v tabulce níže.

Tabulka 5.1

Božské jméno spojené se sfirou Bina je Avaja, spolu s Nekudot převzatými z jména Elohim.
Avaja Elohim Nekudot

Ale i přesto se tyto jména v praxi často používají společně.

3. Existuje několik typů operací s písmeny (kromě přidávání Nekudot), které kabalisté používají pro následující dva účely:

  • Zaprvé umožňují nacházet nové významy a smysly v posvátných textech;

  • Zadruhé se používají jako meditativní praxe.

Nejobecnější operací je přeskupení (ceruf). Tato operace spočívá v tom, že písmena vybraného slova se vymění místem, čímž vznikne nové slovo. Pro jakékoliv slovo, kde je N počet písmen, je celkové množství možných přeskupení vyjádřeno vzorcem 1 x 2 x … x N (například pro slovo se 4 písmeny to je 1 x 2 x 3 x 4 = 24).

4. Druhým typem operace je záměna (tmura). Při této operaci se každé písmeno slova zamění za jiné podle určitých pravidel. Písmena obvykle symbolizují nádoby pro světlo, a proto různé typy záměn popisují různé zákony uplatňované vůči nádobám. Existuje mnoho schémat záměn, ve kterých je pro každé písmeno určeno odpovídající záměnné písmeno.

a) Nejrozšířenějším schématem je ATBAŠ (אתבש). Zde se první písmeno (Alef) zaměňuje za poslední (Tav), druhé písmeno (Bet) za předposlední (Šin) atd. Odtud také pochází jeho název. Toto schéma záměny vyjadřuje obrácený vztah světel a nádob (viz. 3. lekce). Příklad: jméno יהוה se mění na מצפצ.

b) Druhým známým schématem je ALBAM (אלבם). Zde se celá abeceda zapisuje do dvou řádků (11 písmen v každém řádku) a záměny probíhají ve vertikálním směru. Alef se mění na Lamed, Bet na Mem atd. Toto schéma vyjadřuje proces "skládání napůl" některého z parcufim (jedná se o jev vzdáleně podobný druhému stažení). Příklad: jméno יהוה se mění na jméno שעפע.

5. Třetí operací je rovnost číselných hodnot (gematrie). Každé písmeno reprezentuje nejen zvuk, ale i číslo. Suma hodnot všech písmen ve slovu tvoří jeho gematrii. Dvě slova, která mají stejnou gematrii, sdílejí stejnou „sílu“. Příklad: משיח = נחש = 358.

6. Čtvrtou operací je rovnováha (miškal). Při této operaci se písmena ve slově zaměňují tak, aby celková gematrie zůstala stejná. Příklad: אברהם = רזיאל = 248.

7. Pátou operací je malá gematrie. Všechny cifry gematrie slova se sečtou (a je-li třeba, tento proces se opakuje), dokud nezbyde jednociferné číslo. Výsledné číslo je malou gematrií tohoto slova. Vyjadřuje pozici na kruhu rozděleném na 9 částí (nebo zbytek po dělení devítkou, což je to samé). Příklad: משיח = 358. Dále 3 + 5 + 8 = 16. 1 + 6 = 7.

8. Šestou operací je naplnění (miluj). Tato operace spočívá v transkripci písmene – jeho zápis se provádí pomocí několika písmen jeho názvu. Například písmeno Alef se v naplnění zapisuje takto: אלף. Některá písmena (jako Hej nebo Vav) mohou mít různé varianty naplnění.