1. Písmena jména Avaja se dělí na mužská a ženská. Samotné jejich zobrazení nese význam, kdy vertikální tah poukazuje na projevení mužského principu a horizontální tah na projevení ženského principu.

Písmeno Jud (י) obsahuje pouze malý vertikální tah, což symbolizuje latentní mužskou sílu, která ještě není plně projevena.

Písmeno Hej (ה) je široké a zahrnuje horizontální linii, což představuje ženskou sílu. Toto písmeno je velmi komplexní a obsahuje několik prvků, jejichž význam se nám bude postupně odhalovat.

Písmeno Vav (ו) má dlouhý vertikální tah, což symbolizuje projevený a realizovaný mužský princip.

K druhému písmenu Hej (ה) můžeme aplikovat podobné významy, které byly popsány u prvního písmene Hej.

2. Jak je obecně známo, každé z těchto písmen je spojeno s jednou ze sfirot a koresponduje s různými úrovněmi lidské duše.

Nefeš – je nižší úrovní, úzce spojenou s hmotným tělem. Zde nalezneme kořeny instinktů a fyzických touh, jako jsou touhy po jídle a sexualita.

Ruach – představuje střední úroveň, na které se nacházejí emoce a touhy spojené s mezilidskými vztahy, včetně lásky, nenávisti, hrdosti, hněvu a dalších.

Nešama – představuje vyšší úroveň duše, kde sídlí naše intelektuální schopnosti a touhy spojené s poznáním reality.

3. Každá z výše uvedených úrovní duše je spojena s konkrétní částí lidského těla. I když se všechny mohou projevit v různých částech těla, existují centra největší aktivity pro každou z úrovní. Pro úroveň Nefeš je to břicho, konkrétně ledviny. Pro úroveň Ruach je to hrudník, přesněji srdce. Pro úroveň Nešama je to hlava, konkrétně mozek.

Kromě těchto tří základních úrovní existují ještě další dvě vyšší úrovně, které se již teoreticky „neinkarnují“ do těla člověka, ale nacházejí se nad ním a částečně kolem něj.

Chaja – čtvrtá úroveň. Na této úrovni se nachází vůle a touha k seberealizaci a vyšším tvůrčím schopnostem.

Jechida – pátá a nejvyšší úroveň. Na této úrovni se nachází vůle, která se projevuje jako síla, umožňující dosáhnout jednoty s Bohem a setrvat v ní.

4. Úrovně duše lze, stejně jako písmena, rozdělit na mužské a ženské a korespondují s písmeny jména Avaja. Lze v nich také aplikovat to, co se zjistí při analýze odpovídajících sfirot a jejich vztahů. Následující tabulka podrobně popisuje vše, co bylo výše uvedeno.

 Tabulka 2.1new


5.
Protože nemůžeme poznat žádnou objektivní realitu jinak než skrze sami sebe, ukazuje nám Kabala vesmír v podobě hierarchie různých světů, které odpovídají struktuře člověka. 

Nekonečno (Ein Sof) – teoretická úroveň, nepoznatelná pro jakoukoliv stvořenou bytost. Nemůže být popsána žádným slovem. V tomto světě neexistují žádné hranice. Přechod z nekonečna do ostatních světů se uskutečňuje pomocí procesu „stažení“ (cimcum – smrštění se), který pokládá počátek omezené realitě.

Adam Kadmon (původní nebo prvotní člověk) – první a nejvyšší projevení Boha v omezené realitě. Tato úroveň odráží vůli, která zamýšlí realizaci v obecné podobě.

Acilut (emanace) – svět božských principů. Odráží vůli, která vyjadřuje kvality a aspekty v žádoucím.

Brija (tvoření) – svět, ve kterém může poprvé existovat vůle, která vnímá sama sebe jako autonomní a nezávislou na vůli Stvořitele. Je to domov vyšších andělů a kvalitativní vlastnosti zde přecházejí do kvantitativních. Odráží mysl, zafixovanou v detailním schématu.

Jecira (utváření, formování) – svět energií a jemnohmotných sil, kde se nachází domov nižších andělů. Zde se mysl obléká do forem a obrazů, a odráží strukturu sil nezbytných pro realizaci schématu z vyššího světa Brija.

Asija (konání, dělání) – svět matérie a hrubohmotných sil, který je domovem elementálů. Zde se odráží realizovaná vůle v podobě fyzické reality.

6. Každá z částí duše pochází od jednoho z výše zmíněných světů a je s ním spojena. Autonomní vůle stvořeného nemůže existovat nad úrovní světů BJA (Brija, Jecira, Asija), ale může se vyšplhat do světa Acilut společně se světy BJA. Z tohoto důvodu nemají úrovně duše Chaja a Jechida své vlastní místo v těle, pouze skrze oblečení do úrovně Nešama.

V esoterické literatuře jsou používány alternativní názvy, které odpovídají světům v Kabale, jako jsou svět fyzický, astrální, mentální a božský. Následující tabulka shrnuje výše uvedené.

Tabulka 2.2new