Goetie. Hierarchie ve světě démonů. Řád a chaos

Goetie. Hierarchie ve světě démonů. Řád a chaos

Mnozí, kteří přichází k magické literatuře a grimoárům, se diví tomu, že v nich démoni nesou plně lidské tituly. Například, při listování stránkami „Goetie“ – první knihy ze souboru slavných „Menších klíčků Šalamounových“, se zde setkáváme s démony-králi, vévody, markýzy, rytíři, atd. Taková klasifikace připomínající strukturu středověké feudální společnosti navádí myšlenky k tomu, že autor knihy jednoduše přenesl svoje představy do neviditelného světa duchů. Ostatně, pokud si položíme otázku, zda může (či zda musí) mezi démony existovat skutečně nějaká hierarchie hodností? – tak po malém průzkumu dojdeme k zajímavým závěrům. V tomto článku se pustíme do objasnění tohoto tématu.

Co to je Strom života?

Co to je Strom života?

„Strom života“ je hlavní a nejznámější model Kabaly. Demonstruje vzájemné rozpoložení deseti (někdy jedenácti) sfirot a cest neboli kanálů, které je spojují. Tento model byl postupně vypracován židovskými mystiky a zformuloval se k 16. století. Poslední staletí se aktivně používá nejen v kabalistické literatuře, ale i v západním okultismu, školách magie, v Tarotu, zřídka v astrologii a v esoterické psychologii.

Arthur Edward Waite: Kabala a Tarotové arkány

Arthur Edward Waite: Kabala a Tarotové arkány

Tarotová sada, známá jako „Rider Waite Tarot“, je dnes tou nejznámější a nejpopulárnější na světě. Nicméně málo kdo ví, jaká práce stojí za její zrozením, a jaký objem znalostí v sobě zahrnuje. Bude spravedlivé poznamenat, že ideovým autorem této sady byl jeden člověk – známý anglický okultista, zednář a spisovatel Arthur Edward Waite, a umělkyní, která ztvárnila karty dle jeho instrukcí, byla Pamela Colman Smith. A proto by bylo správnější, pojmenovat tuto sadu „Waite Smith Tarot“. Co se týká Ridera, tak víme, že byl vydavatelem, který zajistil první tři vydání této sady. Nemá žádný vztah k vývoji ani malování karet, a následně se vydáváním těchto karet začali zabývat zcela jiní lidé, a proto se jeho jméno uvádí do názvu této sady nezaslouženě.